Sea Breeze Walk of Fame-də Anar Məmmədxanovun ulduzu açılacaq
2025-ci il iyulun 18-də Sea Breeze Walk of Fame Ulduzlar Xiyabanında tanınmış ictimai xadim, millət vəkili, "Bakılı oğlanlar" KVN komandasının əfsanəvi kapitanı Anar Məmmədxanovun adını daşıyan ulduzun açılış mərasimi keçiriləcək.
Anar Məmmədxanov — KVN Ali Liqasının 1992-ci il çempionu, 1993-cü il finalçısı, 1995-ci ilin yay kubokunun sahibi və XX əsrin ən yaxşı on komandası arasında keçirilən turnirin (2000) qalibi olub. O, 2002-ci ildə Bakıda keçirilən ilk “Nə? Harada? Nə zaman?” dünya çempionatının təşkilatçılarından biri kimi də çıxış edib. Anar Məmmədxanov həm də bacarıqlı ictimai xadim kimi tanınıb: o, ölkə tarixində ən gənc millət vəkili olaraq üç dəfə Milli Məclisə seçilmiş, müstəqil Day.az internet portalının təsisçisi olmuşdur.
Anarın adını daşıyan ulduz onun ailə üzvləri, dostları və yaxınları tərəfindən açılacaq. Bu mərasim onun parlaq şəxsiyyətinə və əbədi irsinə ehtiramın təcəssümüdür.
Sea Breeze Walk of Fame — Azərbaycanda görkəmli mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə həsr olunmuş ilk və yeganə Ulduzlar Xiyabanıdır. Burada artıq Müslüm Maqomayev, David Foster, Rüstəm İbrahimbəyov, Maqsud İbrahimbəyov, Vaqif Mustafazadə və digər görkəmli şəxsiyyətlərin adlarını daşıyan 28 ulduz təqdim olunub. Xiyabanın kolleksiyası daim qlobal əhəmiyyətli yeni adlarla zənginləşir.

Anar Mammadkhanov to Be Honoured with a Star on the Sea Breeze Walk of Fame
On 18 July 2025, the Sea Breeze Walk of Fame will host a special ceremony to unveil a star in honour of Anar Mammadkhanov — a prominent public figure, Member of Parliament, and legendary captain of the KVN team "Guys from Baku."
Anar Mammadkhanov was the 1992 KVN Major League Champion, 1993 finalist, winner of the 1995 Summer Cup, and champion of the "Top Ten Teams of the 20th Century" tournament held in 2000. In 2002, he co-organised the first-ever World Championship of "What? Where? When?" in Baku. Beyond his contributions to the world of intellect and comedy, Anar Mammadkhanov was also a remarkable civic leader: he was elected to the Milli Majlis (National Assembly) three times, becoming the youngest MP in the country’s history, and founded the independent news platform Day.az.
The star will be unveiled by Anar Mammadkhanov’s family and close friends, who will gather to honour his vibrant legacy and lasting impact.
The Sea Breeze Walk of Fame is the first and only Walk of Fame in Azerbaijan dedicated to outstanding figures in the fields of culture and the arts. It already features 28 named stars, commemorating legendary individuals such as Muslim Magomayev, David Foster, Rustam Ibrahimbekov, Magsud Ibrahimbekov, Vagif Mustafazadeh, and many others. The collection continues to grow with new additions of global significance.