22–23 sentyabr tarixlərində Bakıda, Sea Breeze ərazisində birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu (AIIF-2025) baş tutdu. Tədbir Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO tərəfindən, The European House – Ambrosetti və TEHA qrupunun strateji tərəfdaşlığı ilə, ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin himayəsi altında təşkil olunub.
AIIF-2025 Forumunda siyasi xadimlər, biznes liderləri və dünyanın müxtəlif ölkələrindən tanınmış ekspertlər iştirak ediblər. Onların arasında Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Samir Şərifov, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, developer Emin Ağalarov, Türkiyənin energetika naziri Alparslan Bayraktar, tanınmış iqtisadçı Nuriel Rubini, Aramco Ventures-in rəhbəri Mahdi AlAdel və digər hörmətli qonaqlar yer alıblar.
Forum çərçivəsində 19 saziş imzalanıb. Sea Breeze bir sıra strateji əhəmiyyətli təşəbbüs və razılaşmaları elan edib. Əsas məqamlardan biri beynəlxalq beşulduzlu brend Rixos (Ennismore’s All Inclusive Collection) ilə 500 otaqlı otelin inşasına dair müqavilənin imzalanması olub. Həmçinin, Crowne Plaza (IHG) brendi ilə 195 otaqlı dördulduzlu layihə üzrə saziş imzalanıb. Bundan əlavə, şirkət Radisson Blu (Radisson Hotel Group), JW Marriott və The Luxury Collection ilə danışıqların yekun mərhələdə olduğunu açıqlayıb, eləcə də Elie Saab brendinin Sea Breeze-də təqdim olunacağını bəyan edib.
İnnovativ infrastrukturun inkişafı ayrıca istiqamət kimi müəyyən olunub: Digital Residence şirkəti ilə Azərbaycanda sahilboyu ilk rəqəmsal texnopark – İT-habın yaradılması barədə razılaşma elan olunub və imzalanıb.
Sea Breeze həmçinin yeni layihələrini təqdim edib: Azərbaycanın dağlıq bölgəsində yerləşəcək Sky Breeze Şahdağ layihəsi; Xəzər dənizində 200 hektar ərazini əhatə edəcək yeni ada – Fire Island; və tibbi xidmətlər və wellness sahəsində genişmiqyaslı təşəbbüs – Sea Breeze Health Valley. Bu layihə üzrə də tərəfdaşlarla bir sıra sazişlər imzalanıb. Sea Breeze Health Valley Xəzər sahilində dünya səviyyəli beynəlxalq tibbi klasterə çevriləcək. Layihə çərçivəsində beynəlxalq klinikalar, tədqiqat mərkəzləri, biotexnologiyalar, tibbdə rəqəmsal texnologiyalar, ixtisaslaşmış təhsil müəssisələri və tibbi turizm birləşdiriləcək.

The First Azerbaijan International Investment Forum Held at Sea Breeze
On 22–23 September, the First Azerbaijan International Investment Forum (AIIF-2025) took place at Sea Breeze in Baku. The event was organised by the Ministry of Economy of Azerbaijan and the Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO), in strategic partnership with The European House – Ambrosetti and TEHA Group, under the patronage of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
AIIF-2025 gathered political figures, business leaders, and experts from across the globe, including Azerbaijan’s Deputy Prime Minister Samir Sharifov, Minister of Economy Mikayil Jabbarov, developer Emin Agalarov, Turkey’s Minister of Energy Alparslan Bayraktar, renowned economist Nouriel Roubini, CEO of Aramco Ventures Mahdi Aladel, and other distinguished guests.
During the forum, 19 agreements were signed. Sea Breeze announced a series of strategically significant initiatives and partnerships. Among the highlights was the signing of an agreement with the international five-star brand Rixos (Ennismore’s All Inclusive Collection) for the construction of a 500-room hotel. Another agreement was concluded with Crowne Plaza (IHG), which will bring a four-star project with 195 rooms. Additionally, the company announced the final stage of negotiations with Radisson Blu (Radisson Hotel Group), JW Marriott, and The Luxury Collection, and unveiled the upcoming presence of the Elie Saab brand at Sea Breeze.
A dedicated focus was placed on developing innovative infrastructure: an agreement was signed with Digital Residence for the creation of an IT hub — the first digital technopark on Azerbaijan’s coastline.
Sea Breeze also presented several new projects: Sky Breeze in Shahdag, a development in Azerbaijan’s mountains; Fire Island, a new 200-hectare island in the Caspian Sea; and Sea Breeze Health Valley, a large-scale initiative in medicine and wellness, for which several agreements with partners were signed. Sea Breeze Health Valley is set to become an international medical cluster of world-class standard on the Caspian coast, bringing together leading international clinics, research centres, biotechnology, digital health technologies, specialised education, and medical tourism.