22–23 sentyabr tarixlərində Bakıda, Sea Breeze ərazisində birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu (AIIF-2025) baş tutdu. Tədbir Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO tərəfindən, The European House – Ambrosetti və TEHA qrupunun strateji tərəfdaşlığı ilə, ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin himayəsi altında təşkil olunub.
AIIF-2025 Forumunda siyasi xadimlər, biznes liderləri və dünyanın müxtəlif ölkələrindən tanınmış ekspertlər iştirak ediblər. Onların arasında Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Samir Şərifov, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, developer Emin Ağalarov, Türkiyənin energetika naziri Alparslan Bayraktar, tanınmış iqtisadçı Nuriel Rubini, Aramco Ventures-in rəhbəri Mahdi AlAdel və digər hörmətli qonaqlar yer alıblar.
Forum çərçivəsində 19 saziş imzalanıb. Sea Breeze bir sıra strateji əhəmiyyətli təşəbbüs və razılaşmaları elan edib. Əsas məqamlardan biri beynəlxalq beşulduzlu brend Rixos (Ennismore’s All Inclusive Collection) ilə 500 otaqlı otelin inşasına dair müqavilənin imzalanması olub. Həmçinin, Crowne Plaza (IHG) brendi ilə 195 otaqlı dördulduzlu layihə üzrə saziş imzalanıb. Bundan əlavə, şirkət Radisson Blu (Radisson Hotel Group), JW Marriott və The Luxury Collection ilə danışıqların yekun mərhələdə olduğunu açıqlayıb, eləcə də Elie Saab brendinin Sea Breeze-də təqdim olunacağını bəyan edib.
İnnovativ infrastrukturun inkişafı ayrıca istiqamət kimi müəyyən olunub: Digital Residence şirkəti ilə Azərbaycanda sahilboyu ilk rəqəmsal texnopark – İT-habın yaradılması barədə razılaşma elan olunub və imzalanıb.
Sea Breeze həmçinin yeni layihələrini təqdim edib: Azərbaycanın dağlıq bölgəsində yerləşəcək Sky Breeze Şahdağ layihəsi; Xəzər dənizində 200 hektar ərazini əhatə edəcək yeni ada – Fire Island; və tibbi xidmətlər və wellness sahəsində genişmiqyaslı təşəbbüs – Sea Breeze Health Valley. Bu layihə üzrə də tərəfdaşlarla bir sıra sazişlər imzalanıb. Sea Breeze Health Valley Xəzər sahilində dünya səviyyəli beynəlxalq tibbi klasterə çevriləcək. Layihə çərçivəsində beynəlxalq klinikalar, tədqiqat mərkəzləri, biotexnologiyalar, tibbdə rəqəmsal texnologiyalar, ixtisaslaşmış təhsil müəssisələri və tibbi turizm birləşdiriləcək.

В Sea Breeze прошел 1-й Международный инвестиционный форум Азербайджана
22 и 23 сентября в Баку на территории Sea Breeze прошел 1-й Международный инвестиционный форум Азербайджана (AIIF-2025). Мероприятие организуется Министерством экономики Азербайджана и агентством поощрения экспорта и инвестиций — AZPROMO при стратегическом партнерстве с The European House — Ambrosetti и группой TEHA, под патронажем президента страны Ильхама Алиева.
В Форуме AIIF-2025 приняли участие политические деятели, бизнес-лидеры и эксперты со всего мира: вице-премьер Азербайджана Самир Шарифов, министр экономики Микаил Джаббаров, девелопер Эмин Агаларов,  министр энергетики Турции Алпарслан Байрактар, известный экономист Нуриэль Рубини, глава Aramco Ventures Махди АльАдель и другие почетные гости.
В рамках форума было подписано 19 соглашений. Sea Breeze объявил о ряде стратегически значимых инициатив и соглашений. Среди ключевых — подписание договора с международным пятизвездочным брендом Rixos (Ennismore’s All Inclusive Collection) о строительстве 500-номерного отеля. Также подписан договор с брендом Сrowne Plaza (IHG), который представит проект четыре звезды на 195 номеров. Кроме того, компания объявила о финальной стадии  переговоров с Radisson Blu (Radisson Hotel Group), JW Marriott и The Luxury Collection, а также анонсировала бренд Elie Saab на территории Sea Breeze.
Отдельным направлением станет развитие инновационной инфраструктуры: было анонсировано и подписано соглашение  с компанией Digital Residence о создании IT-хаба  — первого цифрового технопарка на побережье Азербайджана.
Sea Breeze также представил новые проекты: Sky Breeze в Шахдаге — проект в горах Азербайджана, проект Fire Island — новый остров площадью 200 гектаров в Каспийском море, а также масштабную инициативу в сфере медицины и wellness — Sea Breeze Health Valley, по которой также подписан ряд соглашений с партнерами. Sea Breeze Health Valley — будущий международный медицинский кластер мирового уровня на побережье Каспия, который объединит международные клиники, исследовательские центры, биотехнологии, цифровые технологии в медицине, профильное образование и медицинский туризм.