Sea Breeze ilk dəfə MIPIM 2026 sərgisində təqdim olundu
Sea Breeze layihəsi ilk dəfə olaraq dünyanın ən böyük daşınmaz əmlak sərgilərindən biri olan MIPIM 2026 beynəlxalq sərgisində təqdim edilib. Sərgi Kann şəhərində keçirilir və hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən aparıcı layihə sahiblərini və daşınmaz əmlak inkişaf şirkətlərini, memarları, investorları və şəhər administrasiyalarının nümayəndələrini bir araya gətirir.
MIPIM-in ilk günündə Sea Breeze stendinin təntənəli açılış mərasimi baş tutub. Mərasimdə RX France şirkətinin idarəedici direktoru Filippo Rean, MIPIM-in direktoru Nikolas Boffi və Azərbaycanın Fransadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Leyla Abdullayeva iştirak ediblər. Açılış mərasimindən sonra layihənin rəsmi təqdimatı keçirilib. Sea Breeze layihəsinin təsisçisi və sahibi Emin Ağalarov Xəzər dənizi sahilində yaradılan kurort şəhərin inkişaf konsepsiyasını təqdim edib və ərazinin uzunmüddətli inkişaf strategiyasından danışıb.
“Devloperlərin əksəriyyəti layihələrə beş-yeddi illik perspektivlə baxır. Sea Breeze üçün isə heç vaxt son xətt olmayıb — bu, bütün ömrümün layihəsidir. Mən onu tez başa çatdırmağa və ya sürətlə monetizasiya etməyə çalışmıram. Son iyirmi ildə əldə olunan bütün gəlirlər yenidən infrastruktura yatırılır — yolların salınmasına, yaşıllaşdırmaya, məktəblərə, tibb müəssisələrinə. Layihə daxilində nə qədər çox infrastruktur və keyfiyyətli mühit yaratsaq, daşınmaz əmlaka tələbat da bir o qədər artır”, — deyə Emin Ağalarov qeyd edib.
Sərginin ilk günündə təqdimatı həmçinin kurort şəhərin baş master-planeri, beynəlxalq memarlıq bürosu Scott Brownrigg-in baş direktoru Darren Komber də həyata keçirib.
Azərbaycanın Fransadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Leyla Abdullayeva layihənin ölkənin beynəlxalq imici üçün əhəmiyyətini vurğulayıb: “Bu mərasimdə iştirak etmək mənim üçün böyük şərəfdir. Azərbaycana təqdimat imkanı yaratdıqları üçün Emin Ağalarova, Sea Breeze komandasına və MIPIM təşkilatçılarına minnətdaram. Sea Breeze eyni zamanda Azərbaycanın təqdimatıdır”.
MIPIM 2026 sərgisi martın 13-dək davam edəcək. Həftə ərzində Sea Breeze komandası stenddə investorlar, layihə sahibləri, daşınmaz əmlak inkişaf şirkətləri və memarlıq büroları ilə görüşlər keçirərək layihəni beynəlxalq peşəkar ictimaiyyətə təqdim edir. Sea Breeze stendində ərazinin inkişafının yeni mərhələsinə daxil olan əsas layihələrin — Halfmoon adası və Caspian Dream Liner kompleksinin memarlıq maketləri nümayiş olunur.

Sea Breeze presented at MIPIM 2026 for the first time
The Sea Breeze project has been presented for the first time at the international real estate exhibition MIPIM 2026 — one of the largest platforms for showcasing development and investment projects. The exhibition is held in Cannes and annually brings together leading developers, architects, investors, city leaders and decision-makers from around the world.
On the first day of MIPIM, the official opening ceremony of the Sea Breeze stand took place with the participation of RX France Managing Director Filippo Rean, MIPIM Director Nicolas Boffi, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to France, Leyla Abdullayeva. Following the opening ceremony, the official presentation of the project was held. Emin Agalarov, founder and owner of Sea Breeze, presented the concept for the development of the resort city on the Caspian Sea coast and spoke about the long-term development strategy of the territory.
“Most developers approach projects with a five- to seven-year horizon. Sea Breeze has never had a finish line — it is the project of a lifetime for me. I am not trying to complete it quickly or monetize it. All revenue generated over the past twenty years has been reinvested into infrastructure — roads, landscaping, schools, and medical facilities. The more infrastructure and quality urban environment we create within the project, the higher the demand for real estate,” noted Emin Agalarov.
On the first day of the exhibition, the presentation was also delivered by the chief master planner of the resort city, Darren Comber, CEO of the international architectural bureau Scott Brownrigg.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to France, Leyla Abdullayeva, emphasized the importance of the project for the country’s international positioning: “It is a great honor for me to participate in this ceremony. I am grateful to Emin Agalarov, the Sea Breeze team, and the organizers of MIPIM for the opportunity to present Azerbaijan. Sea Breeze is also a presentation of Azerbaijan.”
MIPIM 2026 will run until March 13. Throughout the week, the Sea Breeze team is holding meetings at the stand with investors, developers, and architectural firms, presenting the project to the international professional community. Architectural models of key projects from the new phase of the territory’s development — Halfmoon Island and the Caspian Dream Liner complex — are displayed at the Sea Breeze stand.