Sea Breeze ilk dəfə MIPIM 2026 sərgisində təqdim olundu
Sea Breeze layihəsi ilk dəfə olaraq dünyanın ən böyük daşınmaz əmlak sərgilərindən biri olan MIPIM 2026 beynəlxalq sərgisində təqdim edilib. Sərgi Kann şəhərində keçirilir və hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən aparıcı layihə sahiblərini və daşınmaz əmlak inkişaf şirkətlərini, memarları, investorları və şəhər administrasiyalarının nümayəndələrini bir araya gətirir.
MIPIM-in ilk günündə Sea Breeze stendinin təntənəli açılış mərasimi baş tutub. Mərasimdə RX France şirkətinin idarəedici direktoru Filippo Rean, MIPIM-in direktoru Nikolas Boffi və Azərbaycanın Fransadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Leyla Abdullayeva iştirak ediblər. Açılış mərasimindən sonra layihənin rəsmi təqdimatı keçirilib. Sea Breeze layihəsinin təsisçisi və sahibi Emin Ağalarov Xəzər dənizi sahilində yaradılan kurort şəhərin inkişaf konsepsiyasını təqdim edib və ərazinin uzunmüddətli inkişaf strategiyasından danışıb.
“Devloperlərin əksəriyyəti layihələrə beş-yeddi illik perspektivlə baxır. Sea Breeze üçün isə heç vaxt son xətt olmayıb — bu, bütün ömrümün layihəsidir. Mən onu tez başa çatdırmağa və ya sürətlə monetizasiya etməyə çalışmıram. Son iyirmi ildə əldə olunan bütün gəlirlər yenidən infrastruktura yatırılır — yolların salınmasına, yaşıllaşdırmaya, məktəblərə, tibb müəssisələrinə. Layihə daxilində nə qədər çox infrastruktur və keyfiyyətli mühit yaratsaq, daşınmaz əmlaka tələbat da bir o qədər artır”, — deyə Emin Ağalarov qeyd edib.
Sərginin ilk günündə təqdimatı həmçinin kurort şəhərin baş master-planeri, beynəlxalq memarlıq bürosu Scott Brownrigg-in baş direktoru Darren Komber də həyata keçirib.
Azərbaycanın Fransadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Leyla Abdullayeva layihənin ölkənin beynəlxalq imici üçün əhəmiyyətini vurğulayıb: “Bu mərasimdə iştirak etmək mənim üçün böyük şərəfdir. Azərbaycana təqdimat imkanı yaratdıqları üçün Emin Ağalarova, Sea Breeze komandasına və MIPIM təşkilatçılarına minnətdaram. Sea Breeze eyni zamanda Azərbaycanın təqdimatıdır”.
MIPIM 2026 sərgisi martın 13-dək davam edəcək. Həftə ərzində Sea Breeze komandası stenddə investorlar, layihə sahibləri, daşınmaz əmlak inkişaf şirkətləri və memarlıq büroları ilə görüşlər keçirərək layihəni beynəlxalq peşəkar ictimaiyyətə təqdim edir. Sea Breeze stendində ərazinin inkişafının yeni mərhələsinə daxil olan əsas layihələrin — Halfmoon adası və Caspian Dream Liner kompleksinin memarlıq maketləri nümayiş olunur.

Проект Sea Breeze впервые представлен на международной выставке недвижимости MIPIM 2026 — одной из крупнейших площадок для презентации девелоперских и инвестиционных проектов. Выставка проходит в Каннах и ежегодно собирает ведущих девелоперов, архитекторов, инвесторов и представителей городских администраций со всего мира.
В первый день работы MIPIM состоялось торжественное открытие стенда Sea Breeze, в в котором приняли участие управляющий директор RX France Филиппо Реан, директор MIPIM Николас Боффи и Чрезвычайный и Полномочный посол Азербайджана во Франции Лейла Абдуллаева. После церемонии открытия прошла официальная презентация проекта. Основатель и владелец Sea Breeze Эмин Агаларов представил концепцию развития города-курорта на побережье Каспийского моря и рассказал о долгосрочной стратегии развития территории.
«Большинство девелоперов рассматривают проекты с горизонтом пять-семь лет. У Sea Breeze никогда не было финишной черты — это проект всей жизни. Я не стремлюсь быстро завершить его или монетизировать. Все доходы, полученные за последние двадцать лет, реинвестируются в инфраструктуру — дороги, озеленение, школы, медицинские учреждения. Чем больше инфраструктуры и качества среды мы создаем внутри проекта, тем выше спрос на недвижимость», — отметил Эмин Агаларов. В первый день работы выставки презентацию также провел главный мастер-планнер города-курорта, генеральный директор международного архитектурного бюро Scott Brownrigg Даррен Комбер.
Чрезвычайный и Полномочный посол Азербайджана во Франции Лейла Абдуллаева подчеркнула значение проекта для международного позиционирования страны: «Для меня большая честь участвовать в этой церемонии. Я благодарна Эмину Агаларову, команде Sea Breeze и организаторам MIPIM за возможность представить Азербайджан. Sea Breeze — это также презентация Азербайджана».
Выставка MIPIM 2026 продлится до 13 марта. В течение недели команда Sea Breeze проводит на стенде встречи с инвесторами, девелоперами и архитектурными бюро, представляя проект международному профессиональному сообществу. На стенде Sea Breeze представлены архитектурные макеты ключевых проектов новой очереди развития территории — острова Halfmoon и комплекса Caspian Dream Liner.